HABER


CarrefourSA, Florawise ve TurSEFF’ten Enerji Verimli Mağazalar için İş Birliği

17.11.2022


CarrefourSA, mağazalarında uygulamayı planladığı enerji verimli otomasyon sistemi projesi için Florawise firması ile iş birliğine gitti. Proje, Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı TurSEFF kapsamında finanse edildi. İlk etapta ESCO yatırımı ile 163 mağazada ve enerji izleme sistemi 430 mağazada kurulan sistemin, etap etap CarrefourSA’nın Türkiye genelindeki diğer mağazalarında da uygulanması planlanıyor. Toplam 774 mağazada uygulanması planlanan enerji verimliliği otomasyon sistemiyle yıllık 30 milyon kWh enerji tasarrufu bekleniyor. Bu kazanç yaklaşık otuz bin konutun bir yıllık elektrik tüketimine tüketimine ve dört Emirgan Korusu kadar ağaç ile eş değer karbon salımını absorbe etme kapasitesine sahip.

Florawise tarafından CarrefourSA için geliştirilen otomasyon sistemi, enerji verimliliğine yönelik uygulamaların tasarruflarının ölçümlenmesi ve doğrulanması için gerekli verilerin toplanması, analiz edilmesi ve raporlanması süreci Ölçme ve Doğrulama metodolojisine uygun olarak geliştirildi.

TurSEFF kapsamında finanse edilen proje için Florawise’a TurSEFF tarafından teknik destek hizmeti de sunuldu. TurSEFF uzmanları, otomasyon sisteminin tasarruflarının Ölçme ve Doğrulama metodolojisine uygun olarak hesaplanması için firmaya teknik destek vererek projenin hem TurSEFF finansmanı açısından uygun olmasına, hem de sağlanan enerji tasarrufunun daha gerçekçi ve doğru olarak hesaplanmasına katkıda bulundu.

Proje, ESCO modeliyle finanse edilmiştir ve bir ESCO firması olan Florawise, İş Bankası TurSEFF kaynağı ile finansman sorumluluğunu üstlendi.

Ölçme ve Doğrulama metodolojisine uygun olarak geliştirilen ve bu yapısıyla sektöre örnek teşkil eden proje, aynı zamanda finansman modeliyle de dikkat çekiyor. Proje, Avrupa gıda perakendeciliği alanında ESCO modeliyle finanse edilen en önemli enerji verimliliği projelerinden biri.

Enerji verimliliği yaklaşımı, enerjiyi verimli tüketerek birim iş başına düşen enerji tüketimini azaltıyor. Bu sayede işletmelerin enerji maliyetleri düşerken, karbon salımları da azalıyor ve önemli bir çevresel fayda sağlanmış oluyor. Kurumsal ölçekte sağlanan bu fayda, ulusal ölçekte ülkenin enerji arzı güvenliğini sağlamanın ve küresel ölçekte sera gazı emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini bertaraf etmenin en etkili unsurlarından biri olarak kabul ediliyor.

Florawise, enerji verimliliğine odaklanan bir teknoloji şirketi olarak 2013 yılında İstanbul'da kuruldu. Enerji yönetimi ve verimliliği için geliştirdiği ölçeklenebilir teknolojileri binalara ve perakende zincir mağazalarına uyarlayan Florawise, sağlık ve enerji üzerine uçtan uca çözümler üretmektedir.

CarrefourSA: 1993 yılında Türkiye’de ilk yatırımını yapan Fransa’nın global perakende markası Carrefour’un, 1996 yılında Sabancı Holding ile kurduğu ortaklık sonucunda perakende sektörünün öncü markası olarak faaliyetlerine başlayan CarrefourSA, “Yeni Nesil Market” vizyonuyla 44 ilde toplam 860'tan fazla marketiyle faaliyet göstermektedir.

TurSEFF: Sürdürülebilir enerji ve kaynak verimliliği projelerine finansman ve teknik destek sağlamak amacıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD tarafından 2010 yılında başlatıldı ve 13 yılda 2500’den fazla projeye finansman ve teknik destek sağladı.


Hizmet Talep Formu

Fikrinizin çevreci bir yatırıma dönüşmesi için tıklayınız.

Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Kredi İstatistikleri

Başlangıçtan Bugüne

14

faaliyet süresi (yıl)
 

2820

finanse edilen projeler

847

milyon Avro değerinde finansman
 

1194

bin hanenin
yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu sağlandı

1334

bin otomobilin karbon emisyonunun önüne geçildi

762

MW kurulu yenilenebilir enerji gücü

Büyümeye devam ediyor!

TurSEFF Bileşenleri

Geliştiren
Finanse Eden
Destekleyen