Finansal Kurumlar

Ak Finansal Kiralama A.Ş. (“Şirket” veya “Aklease”) 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu uyarınca 14 Kasım 1988 tarihinde yabancı ortaklı leasing firması olarak BNP-AK-DRESDNER Finansal Kiralama A.Ş. adıyla Türkiye’de kurulmuştur. 26 Ocak 2005 tarihinde Şirket’in tüm hisselerinin Akbank T.A.Ş. tarafından satın alınması sonucunda şirket adı Ak Finansal Kiralama A.Ş. olarak değiştirilmiştir.
    
Uzun yıllardır, müşterilerine uzun vadeli ve rekabetçi oranlı kaynak aktarmak konusunda rekabette öne çıkan Aklease, yüksek fonlama kabiliyeti sayesinde, müşterilerinin değişken finansal ihtiyaçlarına uygun birebir çözümler üretmektedir.

%99,99 oranında Akbank iştiraki olan Aklease, 2016 yılında da sağlam mali ve ortaklık yapısı, güçlü özkaynak seviyesi, 12 şubesi, yaygın fonlama ağı ve en önemlisi alanında uzman ve dinamik insan kaynağı ile ekonomiyi kesintisiz desteklemeye devam etmiştir.  Aklease TurSEFF sayfasına göz atmak için tıklayınız

Garanti Finansal Kiralama, T.C. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı´ndan alınan izne istinaden 3226 sayılı kanun uyarınca yurt içi ve yurt dışında finansal kiralama işlemleri yapmak amacıyla kurulmuş ve ana sözleşmesinin 9 Ekim 1990 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi´nde yayımlanmasıyla faaliyete geçmiştir. Garanti Finansal Kiralama, 1 Ekim 2002 tarihinde Garanti Faktoring Hizmetleri AŞ´nin %99,3´üne sahip olduğu bağlı ortaklıklarından Aktif Finansal Kiralama A.Ş. ile kendi çatısı altında birleşmiştir.

Sektörünün lider şirketlerinden olan Garanti Leasing, geniş bir müşteri tabanını kapsayacak şekilde kurumsal müşteriler, ticari müşteriler ile küçük ve orta boy işletmelerin leasing işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansmana olan erişimini genişletmek amacıyla QNB Finansbank’ın  iştiraklerinden QNB Finansleasing’e 25  milyon Euro değerinde kredi sağladı.  Kredi, enerji verimliliği yatırımları için finansal kiralama finansmanlarında kullanılacak.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterin ile QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber arasındaki imza töreni ile devreye giren 25 milyon Euro’luk EBRD kredisi, sürdürülebilir enerji yatırımları için; ticari bankalara ve finansal kiralama şirketleri ile  kamu sektörüne 400 milyon Euro değerinde finansman sağlanmasını öngören  Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’nın üçüncü fazı kapsamında verildi.

Kredi programı, Türkiye’de kaynak verimliliğinin ve yenilenebilir enerjinin genişletilmesini sağlayarak yeşil bir ekonomi kurmaya katkı sağlamak üzere uygulanıyor. Kredi kapsamında, yatırım örnekleri arasında enerji verimliliği, su verimliliği, atık azaltma ve küçük ölçekli yenilenebilir enerji yatırımları yer alıyor.

EBRD Birinci Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink, Türkiye’yede gerçekleşen imza töreninde yaptığı değerlendirmede, “QNB Finansleasing’e sağladığımız finansman; Türk şirketlerini kaynak verimliliği sunan ekipman kurulumu, maliyet tasarrufu açısından kayda değer kârlar elde etme, enerji ve kapasite maliyetlerinin engellenmesi ve emisyon düzeylerinin düşürülmesi gibi konularda teşvik edecek.  Yerel işletmelerin finansal ihtiyaçlarına yönelik özellikle verimli bir araç olan finansal kiralama, kesin alıma karşı cazip bir alternatif sunan yüksek teknolojili ekipmanlar gibi sermaye yatırımları için finansman sağlamanın mükemmel bir yoludur” dedi. 

QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber de, şunları ekledi: “EBRD ile ilk kez çalışıyoruz. Bu önemli ortaklık, KOBİ müşterilerimizin yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmemizi sağlayacak. Türkiye’deki kaynak verimliliğini genişletmeye yardımcı olan finansman, aynı zamanda müşterilerin uzun vadeli fonlardan yararlanmasına ve maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyacak.”

Kredi ayrıca ülkedeki finans sektörünü güçlendirerek, finansal kiralamanın daha geniş bir alana yayılmasına katkıda bulunacak. Türkiye’de önemli bir yatırımcı olan EBRD, neredeyse tamamı özel sektörde olmak üzere Türkiye ekonomisindeki çeşitli sektörlere 2009 yılından bu yana 10 milyar Euro yatırımda bulundu. EBRD, sadece 2017’de ülkedeki 51 projeye 1,6 milyar Euro yatırdı. Finansmanın üçte birine yakını, Türk lirası olarak sağlandı.

1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi gelişimini desteklemek amacıyla kurulan İş Bankası, 93 yıldır ülke ekonomisine ve toplumsal hayatın gelişimine katkı sağlamaktadır. Banka, 2017 Eylül ayı itibarıyla aktif toplamı, kredi hacmi, mevduat tabanı ve özkaynak büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en büyük özel bankası konumundadır. Cumhuriyetin simgelerinden olan İş Bankası, kurumsal, ticari, bireysel ve özel bankacılık ile hazine/yatırım bankacılığı alanlarında faaliyetlerine devam etmektedir. Özel bankalar içinde en fazla şube sayısına ve en geniş ATM ağına sahip olan İş Bankası, yaygın hizmet ağı ve dijital hizmet platformları sayesinde müşterilerinin ihtiyaçlarını en hızlı ve etkin şekilde karşılamaktadır. İş Bankası yurt dışında da 14 farklı ülkede iştirakleri ve kendi bünyesindeki 41 şube ve 2 temsilcilik ile faaliyet göstermektedir. Güven duygusu ile özdeşleşen İş Bankası, 25 bine yakın çalışanıyla yaklaşık 15 milyon müşteriye hizmet vermektedir. Dijital ortamda müşterisine en yakın banka olma gayesiyle hareket eden İş Bankası, yaklaşık 5,6 milyon dijital müşterisine dijital temas noktalarında kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaktadır.

1954 yılında, vakıf kaynaklarını ekonomik kalkınmanın gereksinimleri doğrultusunda en iyi biçimde değerlendirmek amacıyla kurulan VakıfBank, çağdaş bankacılık yöntemleri ve uygulamalarıyla Türkiye’nin tasarruf düzeyinin gelişim sürecine katkıda bulunmaktadır. Kurumsal, ticari ve küçük işletme bankacılığının yanı sıra bireysel ve özel bankacılık alanlarında da çağdaş bankacılık ürün ve hizmetleri sunan VakıfBank, 14.000’e yaklaşan personeliyle Türkiye’nin önde gelen bankalarından biridir. Bireysel ve kurumsal müşterilerine ülke çapına yayılmış şubelerinin yanı sıra ileri teknolojiyle desteklenen alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla hizmet sunmaktadır. Banka’nın New York, Erbil, Bahreyn, Viyana, Frankurt ve Köln’de şubeleri bulunmaktadır.
VakıfBank TurSEFF sayfasına göz atmak için tıklayınız .

Hizmet Talep Formu

Fikrinizin çevreci bir yatırıma dönüşmesi için tıklayınız.

Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Kredi İstatistikleri

Başlangıçtan Bugüne

10

faaliyet süresi (yıl)
 

1723

finanse edilen projeler

657

milyon Avro değerinde finansman
 

879

bin hanenin
yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu sağlandı

973

bin otomobilin karbon emisyonunun önüne geçildi

541

MW kurulu yenilenebilir enerji gücü

Büyümeye devam ediyor!

TurSEFF Bileşenleri

Geliştiren
Destekleyen
Destekleyen