HABER


TurSEFF Çevreci Ekonomi Seminerlerinin sonuncusunu Ankara'da düzenledi.

21.12.2018


TurSEFF’in Beş İli Kapsayan Çevreci Ekonomi Seminerleri 2018 Finalini Ankara’da Yaptı.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı TurSEFF, beş ili kapsayan Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Seminerlerinin beşincisini 13 Aralık’ta Ankara’da düzenledi. AGİD, GENSED, GÜNDER, İSKİD, EYODER ve TURKOTED gibi sektörlerinin çatı kuruluşları işbirliği ile organize edilmekte olan ve Manisa ile başlayıp Erzurum, Şanlıurfa ve İstanbul ile devam eden seminerler dizisinin beşincisi Türkiye Belediyeler Birliği’nin evsahipliğinde gerçekleşti.

Potansiyel Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımlarının özellikleri, finansmanı, uygulama yöntemleri ve başarılı örneklerinin sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve TurSEFF Danışmanları tarafından paylaşıldığı seminer boyunca; Yerel Yönetimler için Kaynak Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Potansiyelleri, Proje Finansmanı, Öncelikli Proje Alanları ve Fırsatları, Binalarda Çevreci Yaklaşımlar gibi konular tartışıldı. 

Moderatörlüğünü İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun yaptığı “Binalarda Çevreci Yaklaşımlar” panelinin ardından geçilen soru-cevap bölümüyle tamamlanan seminer, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

2018’in son çeyreğinde başlayan ve potansiyel yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarının özellikleri, finansmanı, uygulama yöntemleri ve başarılı örneklerinin yerel yönetimler ve sektör temsilcileriyle paylaşıldığı beş ili kapsayan seminer dizisine ilgili kurum ve kuruluşlardan toplam 396 kişi katıldı. 

Kamu ve özel sektörün Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği yatırımları için finansman sağlamak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF), 2010 yılından bugüne kadar 1000’den fazla Sürdürülebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği projesine 570 milyon €’dan fazla finansman sağladı. Diğer finansman programlarından farklı olarak TurSEFF’in üstlenmiş olduğu en önemli misyonlardan biri olan, çevreci ekonomi farkındalığının arttırılması ve bu alanda kurumsal kapasite geliştirme çalışmaları 2019 yılında da hız kesmeden devam edecek. 

 

Manisa 16 Ekim 2018,

 

Erzurum 7 Kasım 2018,

 

Şanlıurfa 20 Kasım 2018,

 

İstanbul 5 Aralık 2018,


Hizmet Talep Formu

Fikrinizin çevreci bir yatırıma dönüşmesi için tıklayınız.

Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Kredi İstatistikleri

Başlangıçtan Bugüne

9

faaliyet süresi (yıl)
 

1608

finanse edilen projeler

650

milyon Avro değerinde finansman
 

864

bin hanenin
yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu sağlandı

937

bin otomobilin karbon emisyonunun önüne geçildi

535

MW kurulu yenilenebilir enerji gücü

Büyümeye devam ediyor!

TurSEFF Bileşenleri

Geliştiren
Destekleyen
Destekleyen