HABER


WWF-GEKA İşbirliği ile ''Tekstil Sektöründe Temiz Üretimin Yaygınlaşması'' Eğitimi

24.09.2018


Tekstil sektörüne yönelik yapılan inceleme ve analizlerde, üretimdeki maliyet faktörleri arasında enerji kaleminin payının yüksek olduğu görülüyor. Bu tespit, yüksek elektrik ve ısı enerjisi tüketimi olan tekstil sektörü için ciddi bir enerji verimliliği potansiyeli olduğu anlamına gelmekte. Düşük verimli proses makinaları ile eskiyen elektrik motoru, pompa, fan, kompresör ve kazan gibi yardımcı ekipmanların yenilenmeleri; elektrik motorlarının değişken frekanslı sürücüleri ile geliştirilmeleri; buhar kazanlarındaki atık ısının geri kazanılması; boyama, kurutma ve yıkama makinalarının sıcak yüzeyleri ile buhar hatlarına yalıtım yapılması TurSEFF tarafından desteklenen çözümlerden bazıları. Ayrıca, durmaksızın çalışmakta olan tesislerin ihtiyaçları olan enerjinin önemli bir kısmı da yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanabilir.

 

Sadece enerjide değil, su tüketiminin de çok yoğun olduğu bir sektör olması nedeniyle tekstil sektöründe su verimliliği için de yüksek bir potansiyel var. Su verimliliğine yapılacak yatırımlarla yıkama ve durulama sularının yeniden kullanımı sağlanarak toplam su tüketimi ciddi bir miktarda azaltılabiliyor. Eskiyen boyama ve yıkama makinalarının aynı işi daha az su tüketerek yapan ileri teknoloji modeller ile yenilenmeleri sayesinde su tasarrufu elde edilebilir. Bu çözümler, su verimliliği sağlamakla birlikte, ihtiyaç duyulan sıcak su mikatırını da azaltacağı için enerji verimliliğine de katkı sağlamaktadır.

 

TurSEFF ekibi, tekstil sektöründeki yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği konusunda kapasitenin arttırılması ve bu alanlarındaki potansiyel projelerin hayata geçirilmesine katkı sağlamak amacı ile, 25 Eylül 2018 tarihinde Denizli’de seminer verecek. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA), Büyük Menderes Nehri’nde kritik seviyelere ulaştığı tespit edilen kirliliğin önüne geçmeyi hedefleyen, ‘Tekstil Sektöründe Temiz Üretimin Yaygınlaşması’ hareketi kapsamında, Denizli ve çevresindeki tekstil sektörü paydaşlarına yönelik olarak düzenlenecek seminerde, katılımcılara, tekstil sektöründeki potansiyel kaynak verimliliği yatırımları hakkında bilgilendirme yapılacak ve TurSEFF finansman yaklaşımı aktarılacak.

 

Yer: Denizli Organize Sanayi Bölgesi Konferans salonu

Tarih ve saat: 25 Eylül 2018 Salı, saat 09-17 arası


Hizmet Talep Formu

Fikrinizin çevreci bir yatırıma dönüşmesi için tıklayınız.

Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Kredi İstatistikleri

Başlangıçtan Bugüne

8

faaliyet süresi (yıl)
 

1363

finanse edilen projeler

608

milyon Avro değerinde finansman
 

796

bin hanenin
yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu sağlandı

910

bin otomobilin karbon emisyonunun önüne geçildi

490

MW kurulu yenilenebilir enerji gücü

Büyümeye devam ediyor!

TurSEFF Bileşenleri

Geliştiren
Destekleyen
Destekleyen